I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Mróz Anna | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2017-04-04
Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dn. 31 marca 2017r. klasa Ie z wychowawcą p. Anną Mróz oraz przedstawiciele klas I c i I d z panią Bożeną Delugą-Jachna udali się na wycieczkę do Warszawy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Galeria zdjęć
Dzięki opowieści pani przewodnik dowiedzieliśmy się, iż wyraz POLIN w nazwie muzeum w języku jidysz (języku Żydów) oznacza „tutaj spocznij” i nierozerwalnie wiąże się z początkiem osiedlania się tej narodowości na terenie Polski, sięgającego XII wieku (a według niektórych nawet wieku IX). Zwiedzając interaktywną wystawę, poznawaliśmy opowieść wiek po wieku, nie tylko słuchając, ale także pracując w grupach i próbując samemu odnaleźć pewne informacje. Jednych zachwyciło bogato zdobione sklepienie synagogi, innym przypadły do gustu żydowskie drukarnie- każdy miał możliwość samemu wydrukować herb danego „interesu”. Na zainscenizowanej ulicy żydowskiej znajdowało się m. in. kino, gdzie mogliśmy obejrzeć film w języku jidysz czy kawiarenka, której stałym gościem był Julian Tuwim.
Musiał nadejść w końcu ten czas, gdy należało zdjąć uśmiech z twarzy i w zadumie, z powagą zatrzymać się przy historiach dotyczących XX wieku. Pojawiły się opowieści o Holokauście czy powstaniu w getcie warszawskim, ale także o zbrodni popełnionej w Ponarach i pocztówkach wysyłanych w związku z tymi mordami przez sprawców do własnych rodzin.
W ciągu kilku godzin udało nam się prześledzić ponad tysiącletnią historię Żydów na ziemiach Polski- od legend związanych z przybyciem, przez pierwsze osadnictwo, rozwój kultury i religii, burzliwe czasy po upadku RP i Zagładę, aż do współczesności.
Wycieczka do takiego miejsca z pewnością pozwoliła nam uzmysłowić sobie, jak istotną rolę odegrali w naszych dziejach przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz przybliżyła nam bogactwo tradycji i obyczajów ich kultury.

Aleksandra Puławska, kl. Ie
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.