I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie  

Kategoria: 
Autor: Sobczyńska Marzena | Kategoria: Uroczystości i wydarzenia | Data: 2017-02-27
Zawodoznawcze zajęcia warsztatowe: „Planowanie dalszej ścieżki edukacyjno- zawodowej”
W dniach 30 I- 5 II 2017 r. siedem klas drugich uczestniczyło w warsztatowych zajęciach zawodoznawczych, których celem było zachęcenie licealistów do podejmowania działań, służących zaplanowaniu dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz podpowiedzenie Im, jak to zrobić. Galeria zdjęć
Przy podejmowaniu decyzji edukacyjno- zawodowych młodzież powinna posiadać 3 typy informacji, co było poruszane w trakcie zajęć podczas prezentacji multimedialnej, ankiety i pracy indywidualnej z materiałami o studiach, zawodach:

1. o sobie (wartości istotne, odbiciem, których ma być przyszła praca, stan zdrowia: możliwości, ograniczenia a wymagania rekrutacyjne i zawodowe, zdolności zainteresowania, uzdolnienia: społeczne, przedmiotowe, psychiczne, cechy temperamentalne, typ osobowości, silne strony: wiedza i umiejętności, ambicje zawodowe, itp.)

2. o zawodach i rynku pracy(środowisko pracy, charakterystyka zawodu, wymagania: zadania, czynności robocze, kompetencje twarde i miękkie, możliwości awansu, zatrudnienia, płace, zawody pokrewne, specjalizacje, zawody przyszłościowe, nowe, pożądane cechy kandydatów do pracy …….,

3. o studiach (Proces Boloński a: trójstopniowy system studiów, matura zasadniczą furtką rekrutacyjną, system punktów ECTS, uczelnie publiczne i niepubliczne tryb, studiów, kategorie uczelni, kierunki możliwe do studiowania po każdej z siedmiu klas drugich, różnorodność wymagań rekrutacyjnych, różne specjalizacje; rankingi uczelni, kierunki zamawiane, studia dualne, kierunki i ścieżki edukacyjno-zawodowe możliwe po każdej z siedmiu klas drugich liceum.


Przydatne linki:

POZNAJĘ SIEBIE- PREDYSPOZYCJE
http://einsteinpce.strefa.pl/gimnazjum
Test zainteresowań oraz test predyspozycji zawodowych związanych ze środowiskiem pracy. Pozwolą Ci one określić, czy Twoje zainteresowania i predyspozycje zawodowe są zgodne oraz wybrać ścieżkę kształcenia.
Testy- do samodzielnego określenia swoich predyspozycji- informacja o swoich zainteresowaniach, o tym co lubisz, w czym będziesz dobry.

www. talentgamedownload.pl test: e-zamek.pl.

http://labirynt-zawodow.progra.pl

http://zawodowe.info

http://einsteinpce.strefa.pl/gimnazjum/index.htm


POZNAJĘ ZAWODY
http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl/index.php?option=com koweziu&template=informator
Wyszukiwarka 193 zawodów. Klikając na dany zawód, można dowiedzieć się podstawowych informacji o zawodzie (kwalifikacje zawodowe, typ szkoły, który należy ukończyć, jak wygląda kariera edukacyjna i zawodowa)

www.doradca.praca.gov.pl/d2k5/zawody
Przewodnik po zawodach ułożony alfabetycznie. Klikając na dany zawód, mamy pełną jego charakterystykę( charakterystyka, profil zawodu: zadania, czynności robocze, wymagania psychologiczne, fizyczne, pożądane cechy, itp., rynek pracy)

www.perspektywy.pl
Zakładka: ZAWODY a w niej zawody przypisane do konkretnych działów. Większość z tych zawodów obejmuje naukę na studiach wyższych. Podana jest krótka charakterystyka zawodu z informacją o ewentualnych studiach, które trzeba ukończyć, aby wykonywać dany zawód.

http://www.zawodowe.com/kategorie/
Poszczególne kategorie typu : edukacja/finanse i bankowość/handel i sprzedaż /inżyniera i budownictwo/medycyna i farmacja/obsługa pojazdów i maszyn/prawo i administracja/służba publiczna/telekomunikacja//turystyka i rekreacja/pozostałe – pokazują przypisane do nich zawody wraz z ich skróconym opisem, ewentualnymi zarobkami oraz ścieżką kształcenia.

http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/poradnictwo-zawodowe/informacje-zawodowe-1/o-zawodach
Opisy ciekawych, często nietypowych zawodów, takich jak np. fundraiser, groomer, headhunter, inżynier biomedyczny, asystent rodziny, hipnoterapeuta i wiele innych….. W opisie danego zawodu można przeczytać o zadaniach zawodowych, środowisku pracy, wymaganiach psychologicznych, fizycznych, zdrowotnych, warunkach podjęcia pracy w zawodzie, ścieżkach kształcenia, możliwym awansie, zatrudnieniu czy płacach.

http://www.careego.pl/category/zawody/
Zakładka „ZAWODY”: artykuły z opisami różnych zawodów, bardziej lub mniej tradycyjnych, np. dyspozytor pogotowia, barista, webmaster, neurolog, dziennikarz motoryzacyjny, logopeda, audytor…. i wiele innych. W każdym artykule pokazana jest ścieżka kształcenia w danym zawodzie, zarobki, codzienna praca, czy ewentualne miejsca pracy.

www. barometrzawodow.pl – konkretne wojew./ powiat wpisać w wyszukiwarkę, zawód i sprawdzić, jakie będzie zapotrzebowanie w najbliższym roku ..Są też zawody deficytowe dla danego powiatu, województwa oraz zawody zrównoważone a także zawody nadwyżkowe.


POZNAJĘ STUDIA
www.perspektywy.pl
w zakładce: STUDIA, KIERUNKI STUDIÓW – wyszukiwarka różnych kierunków na wszystkich uczelniach w Polsce: zasady przyjęć na dany kierunek (jakie przedmioty wybrać na maturze, aby ubiegać się o przyjęcie na dany kierunek oraz porównywanie uczelni między sobą, po to, aby wybrać dla nas najlepszą placówkę.

http://www.studia.mobi
Wyszukiwarka uczelni publicznych i niepublicznych, rejestr aktualnych kierunków studiów.

http://www.uczelnie.info.pl
Katalog zawodów, kompleksowa baza informacji na temat rodzajów studiów zaocznych i dziennych, kierunków studiów, specjalizacji oraz aktualnych zasad rekrutacji.

http://www.tropiciel.maturzysty.pl
Wyszukiwarka kierunków studiów w zależności od zdawanych na maturze przedmiotów. Chcesz iść na konkretne studia, ale nie wiesz, jakie przedmioty na maturze mogą być wymagane do rekrutacji. Wybrałeś przynajmniej część przedmiotów zdawanych na maturze, ale nie wiesz, na jakie kierunki mógłbyś ewentualnie się dostać.doradca zawodowy: Marzena Sobczyńska
[Galeria zdjęć] [Powrót do aktualności >>]
© I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2005-2016 r.